Přihlášení

Zapomenuté heslo Nová registrace
0 MENU
Jízda na celoodpruženém elektrokole do strmého kopce při západu slunce
8. 11. 2026

Srovnání motorů elektrokol: Bosch, Shimano, Giant, Yamaha, Avinox, Panasonic a další

Motor rozhoduje o tom, jak vám elektrokolo pomůže do kopce, jak rychle vybije baterii a jak snadno se o něj postará servis. Porovnali jsme motory, které mají elektrokola v naší nabídce: točivý moment, maximální výkon, hmotnost, baterie, aplikace i servis. Na konci najdete doporučení, který motor se hodí do města, na výlety, na trail, na enduro i pro lehká elektrokola.

Napsal Libor Kubík, majitel SPOKE. Motory, o kterých píšeme, sami jezdíme a servisujeme.

Údaje platí k datu vydání článku. Trh s motory elektrokol se po příchodu pohonu Avinox rychle mění, proto článek budeme průběžně aktualizovat.

Středový, nebo nábojový motor

Většina elektrokol v naší nabídce má středový motor. Sedí u šlapacího středu a pohání kliky, takže jeho síla jde přes řetěz a převody stejně jako síla vašich nohou. Na prudkém kopci podřadíte a motor pracuje v otáčkách, které mu vyhovují. Hmotnost je nízko uprostřed kola, což oceníte hlavně v terénu. Daní je rychlejší opotřebení řetězu a kazety a vyšší cena.

Nábojový motor je v zadním náboji, u starších městských kol i v předním. Pohání přímo kolo a celý systém bývá lehčí, protože si vystačí s menší baterií. Převody nevyužívá, takže na dlouhých a prudkých stoupáních pomáhá méně než středový motor. Hodí se tam, kde chcete pomoc hlavně na rovině a v mírných kopcích: na silnici, na gravelu a ve městě. V naší nabídce ho mají hlavně lehká silniční a gravelová elektrokola.

Co znamenají Nm a W v praxi

Točivý moment (Nm) říká, jakou silou motor dokáže zabrat. Projeví se při rozjezdu do kopce, v nízkých otáčkách a v technickém stoupání, kde potřebujete, aby kolo táhlo i při pomalém šlapání. Uvedená hodnota je maximum, které motor dá jen v nejsilnějším režimu a obvykle jen krátce. Výrobce kola ho navíc může omezit.

Maximální výkon (W) udává, kolik motor zvládne v krátké špičce. Nezaměňujte ho se jmenovitým výkonem: elektrokolo, které se u nás smí používat jako běžné jízdní kolo, má jmenovitý výkon nejvýš 250 W a motor pomáhá do rychlosti 25 km/h. Rozdíl mezi motory proto nepoznáte na nejvyšší rychlosti, ale na tom, jak snadno vyjedete prudký kopec a jak rychle se kolo do 25 km/h rozjede.

Podpora v procentech (například 400 %) říká, kolikrát motor znásobí výkon, který do pedálů dáváte vy. Čím víc motor pomáhá, tím rychleji ubývá energie v baterii. Silný motor s malou baterií proto má kratší dojezd než střídmější motor s velkou baterií.

Větší čísla nejsou automaticky lepší. Do města a na výlety po cestách stačí 50 až 75 Nm, na trail a enduro se hodí 85 Nm a víc. Rozdíl mezi 100 a 120 Nm poznáte hlavně na velmi prudkých výjezdech a s těžším nákladem nebo jezdcem.

Software, baterie a servis rozhodují stejně jako čísla

Moderní motory se ovládají přes displej a aplikaci v telefonu. V aplikaci si nastavíte, jak silně má motor v jednotlivých režimech pomáhat, a nahrajete do něj aktualizace. Bosch, Yamaha i Avinox mají automatický režim, který sílu podpory volí podle terénu a šlapání. Giant nabízí podobnou funkci Smart Assist.

Aktualizace umí motor výrazně změnit. Bosch u motoru Performance Line CX páté generace nabízí bezplatnou aktualizaci Performance Upgrade 2.0: přes aplikaci eBike Flow zvedne točivý moment až na 120 Nm a podporu na 600 %. V Evropě funguje s bateriemi PowerTube 600 a 800, výrobce kola může maximum omezit a Bosch upozorňuje, že vyšší výkon rychleji vybíjí baterii a víc opotřebovává díly.

Kapacita baterie se udává ve watthodinách (Wh). Čím víc Wh, tím delší dojezd, ale i vyšší hmotnost. Jestli jde baterie vyjmout, nerozhoduje motor, ale rám kola. Bosch například dodává baterii CompactTube 400 ve vyjímatelné i pevně zabudované verzi a velkou baterii PowerTube jde vyjmout jen z rámu, který na to výrobce kola připravil. Vyjímatelnou baterii nabijete doma nebo v práci, pevně zabudovaná šetří hmotnost. U konkrétního kola to najdete v popisu a ve specifikaci.

Pokud jde o servis, každý výrobce má vlastní uzavřený systém: motor, baterie, displej a ovladače spolu komunikují a diagnostika potřebuje software výrobce. Před koupí se vyplatí vědět, kdo vám motor zkontroluje, aktualizuje a v případě potřeby opraví a jak snadno se shánějí náhradní díly.

Trh s motory se rychle mění

Pohon Avinox od firmy DJI přinesl do horských elektrokol výrazně víc síly při nízké hmotnosti a ostatní výrobci reagují. Část z nich zvyšuje výkon stávajících motorů aktualizací softwaru, další představují nové motory. Pro vás to znamená dvě věci: motor, který už máte, může po aktualizaci táhnout víc, a údaj v katalogu kola nemusí odpovídat tomu, co motor umí dnes.

  • Bosch: bezplatná aktualizace Performance Upgrade 2.0 zvedá točivý moment motoru Performance Line CX páté generace až na 120 Nm.
  • Panasonic vydal aktualizaci pro motory GXM: točivý moment GXM stoupá ze 100 na 110 Nm, u GXM AMXXPRO ze 105 na 120 Nm.
  • Shimano představil nový motor EP810 se 100 Nm, výkonem až 750 W a hmotností 2.3 kg. Jako jedno z prvních kol ho dostává nová generace Orbea Rise.
  • Gobao, čínský výrobce motorů, nabízí motor P120 se 120 Nm. V naší nabídce ho budou mít nová elektrokola Superior.
  • Někteří výrobci naopak z trhu odešli: Porsche ukončilo výrobu motorů Fazua a ZF zastavilo prodej motoru CentriX.

Pokud si nejste jistí, jakou verzi softwaru a jaký výkon má vaše kolo, zeptejte se nás v servisu.

Foto: Bosch eBike Systems, Giant a Raymon; úvodní fotka Raymon.

Srovnávací tabulka motorů

Hodnoty jsou podle výrobců motorů, u motorů Panasonic podle výrobců kol Kellys a Raymon, u motoru Gobao podle výrobce motoru a výrobce kol Superior. Sloupec Baterie ukazuje, jaké kapacity baterií mají kola s daným motorem v naší nabídce. Jestli je baterie vyjímatelná, nebo pevně zabudovaná, záleží na konkrétním kole.

Motor Uložení Max. moment Max. výkon Hmotnost Baterie v našich kolech
Bosch Performance Line CXstředový85 až 120 Nm¹600 až 750 W2.8 až 2.9 kg600 až 800 Wh
Bosch Performance Line PXstředový90 Nm700 W2.9 kg600 až 800 Wh
Bosch Performance Linestředový75 Nm600 W2.8 kg500 až 800 Wh
Bosch Active Line Plusstředový50 až 60 Nm600 W2.7 kg500 Wh
Bosch Performance Line SXstředový55 až 60 Nm600 W2.0 kg400 až 600 Wh
Shimano EP801 (EP8)středový85 Nm600 W2.7 kg420 až 825 Wh
Shimano EP600 (EP6)středový85 Nmneuvedeno3.0 kg630 až 725 Wh
Shimano E6100 a E5000středový60 a 40 Nmneuvedenoneuvedeno504 až 630 Wh
Giant SyncDrive Pro 4středový120 Nm850 W2.4 kgpodle kola
Giant SyncDrive Pro 3 a Pro 3Xstředový90 a 100 Nm800 W2.6 kg800 Wh
Giant SyncDrive Pro 2středový85 Nm600 W2.6 až 2.7 kg400 až 800 Wh
Giant SyncDrive Sport 3středový85 Nm650 W2.8 kg625 Wh
Giant SyncDrive Sport 2středový75 Nm600 W2.8 kg430 až 625 Wh
Giant SyncDrive Corestředový50 Nmneuvedenoneuvedeno400 až 625 Wh
Giant SyncDrive Move Pluszadní náboj30 Nm²500 W1.7 kg400 Wh
Yamaha PW-X4středový100 Nm800 W2.6 kg840 Wh
Yamaha PW-S3středový85 Nm750 W2.85 kg840 Wh
Yamaha PW-X3středový85 Nmneuvedeno2.75 kg720 Wh
Avinox M2středový110 Nm, Boost 125 Nm1 100 W2.65 kg700 až 800 Wh
Avinox M2Sstředový130 Nm, Boost 150 Nm1 300 až 1 500 W2.59 kg700 až 800 Wh
Panasonic GXMstředový100 až 120 Nm³neuvedeno2.56 kg720 až 820 Wh
Panasonic GX Ultimatestředový95 Nmneuvedeno2.95 kg725 až 820 Wh
Gobao P120středovýaž 120 Nm850 W2.85 kg600 až 720 Wh
OLI Picostředový70 Nm650 W2.5 kg400 až 504 Wh
Mahle X30zadní náboj45 Nmneuvedeno1.9 kg236 Wh

¹ Podle verze a nastavení: starší verze 85 Nm, pátá generace 100 Nm, s aktualizací Performance Upgrade 2.0 až 120 Nm. ² Moment nábojového motoru se měří na kole, ne na klikách; podle Giantu odpovídá 75 Nm středového motoru. ³ Podle výrobců kol GXM 100 Nm a GXM AMXXPRO 105 Nm, po aktualizaci softwaru GXM 110 Nm a GXM AMXXPRO 120 Nm. Hmotnost 2.56 kg uvádí Kellys u verze GXM AMXXPRO. Údaj „neuvedeno“ znamená, že hodnotu výrobce v podkladech, ze kterých jsme vycházeli, neuvádí.

Bosch: nejvíc kol a nejširší výběr

Bosch pohání v naší nabídce nejvíc elektrokol: jeho motory používají značky Santa Cruz, Raymon, Superior, Orbea a Whyte. Současné motory Bosch patří do systému Smart System s aplikací eBike Flow, přes kterou se nastavují režimy a nahrávají aktualizace. Aktivní mohou být až čtyři režimy, které vybírá výrobce kola, například Eco, Tour+, eMTB+, Turbo nebo Auto.

Performance Line CX: trail, enduro i náročné túry

CX je nejsilnější motor Bosch pro horská elektrokola. Podle verze a nastavení má 85, 100 nebo s aktualizací až 120 Nm a v páté generaci váží 2.8 kg. Režim eMTB+ podle Bosche spojuje dobře dávkovatelnou podporu režimu eMTB s plnou silou režimu Race. S motorem CX máme celoodpružená elektrokola Santa Cruz, Raymon, Whyte a Orbea i treková kola Raymon. Například Whyte Kado S 800 má vyjímatelnou baterii 800 Wh.

Performance Line PX: výlety a cestování

PX má 90 Nm a 700 W. Podle Bosche je určený pro náročné výlety, víkendové cesty a bikepacking a výrobce ho popisuje jako tichý motor s režimem Auto, který přidá podporu, když v kopci nebo proti větru klesne rychlost. Najdete ho na trekových kolech Raymon a na horských a městských kolech Superior. Raymon Tavano Pro s odpruženým zadním kolem má vyjímatelnou baterii 800 Wh.

Performance Line a Active Line Plus: město a pohodové výlety

Performance Line se 75 Nm je univerzální motor na dojíždění a výlety. Active Line Plus má podle generace 50 až 60 Nm a Bosch ho řadí ke svým nejtišším motorům. Oba jsou na městských a trekových elektrokolech Superior a Raymon. Raymon Tahona Pure má Performance Line a vyjímatelnou baterii 600 Wh, Superior eMOVE 6.0 má Active Line Plus a baterii Bosch PowerPack 500 Wh v zadním nosiči, ne v rámu.

Performance Line SX: lehká elektrokola

SX váží 2.0 kg a má 55 až 60 Nm. Obvykle se kombinuje s menší baterií CompactTube 400 Wh, takže celé kolo je výrazně lehčí a snáz se s ním manipuluje. Hodí se pro jezdce, kteří chtějí hlavně šlapat a motor berou jako pomocníka do kopce. Máme ho na kolech Superior a Raymon, například celoodpružený Raymon Airok Comp má integrovanou baterii CompactTube 400 Wh.

Foto: Raymon a Bosch eBike Systems.

Naše zkušenost

Bosch patří spolu s Yamahou k nejspolehlivějším motorům, které v našem servisu máme. Díky velké síti servisů, dostupným dílům a pravidelným aktualizacím je to jistá volba. Motor Performance Line CX s aktualizací na 120 Nm jsme ale jezdili přímo proti Avinoxu a rozdíl byl větší, než by napovídala čísla. Víc v sekci Avinox.

Shimano EP801 a EP600

Shimano má v současné nabídce kol motory EP801 a EP600, oba s točivým momentem 85 Nm. EP801 váží 2.7 kg, EP600 má hliníkové tělo a váží 3.0 kg. Mají režimy ECO, TRAIL a BOOST a v aplikaci E-TUBE Project si podporu jemně doladíte (Fine Tune) a nahrajete aktualizace. Motory Shimano mají v naší nabídce kola Kellys a Orbea.

Celoodpružený Kellys Theos F60 SH s motorem EP801 má vyjímatelnou baterii 820 Wh. Městská Kellys Estima 60 SH s motorem EP600 má vyjímatelnou baterii 725 Wh a nábojové řazení Nexus. Starší městské motory E6100 (60 Nm) a E5000 (40 Nm) najdete už jen na několika kolech Kellys Estima.

Nástupcem EP801 je nový motor EP810: má 100 Nm, výkon až 750 W a váží 2.3 kg, tedy o 0.4 kg méně než EP801. Shimano k němu přidává automatický režim, který sám volí sílu podpory a na kompatibilním elektronickém řazení Di2 i převod. Kola s tímto motorem doplníme do nabídky, jakmile je výrobci začnou dodávat.

Naše zkušenost

Motor EP800 nebyl v našem servisu tak spolehlivý jako Bosch a Yamaha. Při jízdě nám navíc přišel výrazně slabší, přestože má na papíře podobné parametry, a ze všech motorů, které známe, nejvíc brzdí při šlapání bez podpory. Podobně dopadl EP801 ve velkém srovnávacím testu motorů magazínu E-MOUNTAINBIKE: v žádné kategorii nevede a v ovládání a trakci zaostává. Nový EP810 jsme zatím nejezdili, posoudíme ho, až ho budeme mít na kolech.

Giant SyncDrive

Giant a Liv mají vlastní motory SyncDrive, část z nich vznikla ve spolupráci s Yamahou. Motory řady Pro a Sport mají šest snímačů, které sledují sílu šlapání, kadenci i terén. V aplikaci RideControl motor naladíte a nahrajete aktualizace.

  • Pro 4 (120 Nm, 850 W, 2.4 kg) je nejsilnější a zároveň nejlehčí středový motor Giantu. V naší nabídce ho mají karbonová celoodpružená kola Giant a Liv.
  • Pro 3 a Pro 3X (90 a 100 Nm, 800 W) jsou na trailových a endurových kolech. Liv Embolden E+ 1 má motor Pro 3X a vyjímatelnou baterii EnergyPak 800 Wh. Víc o této řadě najdete v článku o kolech Giant Stance E+ a Liv Embolden E+.
  • Sport 3 a Sport 2 (85 a 75 Nm) najdete mimo jiné na horských kolech s předním odpružením a trekových kolech Giant a Liv.
  • Core (50 Nm) je motor vstupních modelů. Giant Talon E+ 1 29er má baterii EnergyPak 500 Wh, která se vyjímá do strany.
  • Move Plus je nábojový motor v zadním kole pro silniční elektrokola, váží 1.7 kg. Giant Defy Advanced E+ Elite 1 má baterii 400 Wh integrovanou ve spodní trubce, dojezd prodloužíte přídavnou baterií EnergyPak Plus.

Foto: Giant.

Naše zkušenost

Giant pro nás znamená další úroveň Yamahy. S Yamahou úzce spolupracuje a odstraňuje její slabiny: má vlastní aplikaci RideControl, moderní barevné displeje a ovladače a funkce jako Apple Find My pro dohledání kola. V této podobě je pro nás plnohodnotným konkurentem Bosche. Výkonem se Avinoxu podle toho, co víme, zatím nevyrovná, další navýšení výkonu ale můžou přinést aktualizace.

Yamaha PW-X4 a PW-S3

Yamaha PW-X4 má v režimu Boost 100 Nm (trvale 85 Nm), maximální výkon 800 W a váží 2.6 kg. Má pět stupňů podpory a automatický režim. PW-S3 má 85 Nm, 750 W a váží 2.85 kg. Oba u nás najdete na celoodpružených kolech Raymon Ravor s baterií 840 Wh. Například Raymon Ravor Comp s motorem PW-X4 má baterii vyjímatelnou a uzamykatelnou. Starší motor PW-X3 (85 Nm, 2.75 kg) najdete na horském kole Raymon Hardray Ultra 720 s vyjímatelnou baterií 720 Wh.

Naše zkušenost

Yamaha je spolu s Boschem nejspolehlivější motor, který servisujeme: problémy s ní prakticky nemáme. V ovládání ale dlouho zaostávala. Neměla aplikaci v telefonu a displeje působí zastarale, například Raymon Hardray má jednoduchý displej Yamaha Display A2. Novější displeje Yamaha PW-LINK už aplikaci mají.

Avinox M2 a M2S: nejvíc síly

Avinox je značka pohonů od firmy DJI. M2 má v běžných režimech až 110 Nm, v režimu Boost 125 Nm a maximální výkon 1 100 W. M2S má 130 Nm, v režimu Boost 150 Nm a podle baterie 1 300 až 1 500 W, a přitom váží jen 2.59 kg. Režimy jsou Auto, Eco, Trail a Turbo. Boost přidá sílu na krátkou dobu a jeho délku si nastavíte v aplikaci Avinox Ride. Přes ni přicházejí i aktualizace.

Foto: Avinox a Raymon.

Tolik síly využijete hlavně na enduru a velmi prudkých výjezdech. V běžném terénu víc rozhoduje velikost baterie a to, jak citlivě motor dávkuje podporu. Avinox má vyjímatelné baterie RS600 a RS800 a pevně zabudovanou baterii 700 Wh. Motor mají kola Raymon a Orbea, například Raymon Tarok Comp s motorem M2 má pevně zabudovanou baterii 700 Wh.

SPOKE je autorizovaný servisní partner Avinox: pohony Avinox u nás servisujeme a originální náhradní díly objednáváme přímo od výrobce.

Naše zkušenost

Často slýcháme obavu, že je Avinox na běžného jezdce příliš silný a nebezpečný. K našemu překvapení je to naopak: podporu dávkuje citlivě a kontrolu trakce má podle nás zvládnutou lépe než Bosch. Na papíře rozdíl proti Boschi CX s aktualizací na 120 Nm nevypadá velký. Když jsme ale v dubnu 2026 v Polsku na představení nového kola Raymon Tarok jezdili Avinox proti Boschi po aktualizaci na kolech Raymon Vamok a Korak, byl to rozdíl kategorie: s Avinoxem kolo doslova letí a vyjedete bez problémů místa, kde se s Boschem trápíte. Teď na prodejně dlouhodobě testujeme Orbeu Wild s oběma motory na běžných vyjížďkách i náročných výjezdech a trailech na Krkavci a v Brdech. Velký test motorů magazínu E-MOUNTAINBIKE vyhlásil Avinox nejlepším motorem testu, hlavně kvůli ovladatelnosti, ne kvůli síle.

Panasonic GXM a GX Ultimate

Motory Panasonic mají v naší nabídce kola Kellys a Raymon. GX Ultimate má 95 Nm a váží 2.95 kg. Novější a lehčí GXM měl podle výrobců kol 100 Nm, verze GXM AMXXPRO 105 Nm a Kellys u ní uvádí hmotnost 2.56 kg.

Panasonic vydal pro motory GXM aktualizaci softwaru, která zvedá točivý moment: GXM ze 100 na 110 Nm a GXM AMXXPRO ze 105 na 120 Nm. Aktualizaci nahraje servis přes servisní aplikaci Panasonic, nebo si ji majitel kola nahraje sám v mobilní aplikaci Panasonic. Víc síly oceníte hlavně v prudkých stoupáních, a když ji využijete, rychleji ubývá energie v baterii.

Foto: Panasonic a Kellys.

Kellys k motorům Panasonic dodává vlastní baterie s kapacitou 725 a 820 Wh. Horské Kellys Tygon RS10 P s předním odpružením má motor GXM a vyjímatelnou baterii 725 Wh.

Další motory: Mahle X30 a OLI Pico

Mahle X30 je nábojový motor v zadním kole se 45 Nm a hmotností 1.9 kg. Systém je lehký a nenápadný, proto ho používají lehká gravelová a silniční elektrokola. Kellys e-Soot 70 s ním má baterii Mahle iX2 s kapacitou 236 Wh integrovanou v rámu.

OLI Pico je středový motor italské značky OLI eBike Systems se 70 Nm, maximálním výkonem 650 W a hmotností 2.5 kg. Raymon ho používá na vstupních verzích městských, trekových a dětských elektrokol s baterií 400 až 504 Wh.

Gobao P120: nový motor na kolech Superior

Gobao je čínský výrobce motorů, který v posledních letech pronikl i na evropský trh. Středový motor P120 má podle výrobce až 120 Nm, maximální výkon 850 W a váží asi 2.85 kg. V naší nabídce ho budou mít nová elektrokola Superior: horské eXC 5.1 s předním odpružením a trekové eBLOX 5.0 a 5.1 s blatníky, nosičem a světly. Baterie Gobao s kapacitou 600 nebo 720 Wh je uložená v rámu, displej i nabíječka jsou také od značky Gobao.

Se 120 Nm patří P120 mezi nejsilnější motory v naší nabídce, přitom ho najdete na kolech určených pro výlety, dojíždění a lehčí terén. Gobao je u nás nová značka a zatím nemá tak dlouhou historii jako Bosch nebo Shimano.

Fazua: výroba skončila, servis pokračuje

Lehké motory Fazua, například Ride 60, používala lehká elektrokola, u nás hlavně Santa Cruz Heckler SL. Porsche, kterému Fazua patřila, ukončilo činnost své divize elektrokol a Fazua ke konci října skončila. Záruční servis, náhradní díly a provoz aplikace Fazua převzala firma CTDI a výrobce slibuje, že servis a díly zůstanou dostupné dlouhodobě.

Naše zkušenost

Fazua nás bavila lehkostí. Kolo jede přirozeně a nad 25 km/h se dostanete vlastní silou, bez jakéhokoli čipování, takže je to úplně jiná kategorie než ostatní elektrokola. Proti stejně lehkému Boschi SX působí v základním nastavení slabší, zato má menší spotřebu. Spolehlivostí se ale Boschi nevyrovná. Nejčastější závada je, že některé série motorů začnou časem víc hučet. Poruchy, kdy kolo přestane jet, jsou vzácné. Podpora CTDI zatím funguje dobře a náhradní díly máme obvykle do týdne. Jak to bude dál, ukáže čas. Kol s motorem Fazua ale jezdí hodně.

Elektrokola s motorem Fazua koupená u nás dál servisujeme v záruce i po ní. Kola s motorem Fazua koupená jinde servisujeme po předchozí domluvě. Termín si můžete objednat online.

Kam motory míří

S příchodem Avinoxu se trh s motory rozbouřil a všichni se ho snaží dohnat. Část výrobců to vzdala, část zvyšuje výkon aktualizacemi a podle dostupných informací pracuje na nových motorech. Nově přicházejí Gobao a SRAM. Tohle jsou podle nás věci, které budou při výběru kola v příštích sezónách hrát roli.

Motory s převodovkou. Gobao chystá motory X1 a X1P s plynulou převodovkou uvnitř motoru, výroba má začít v únoru 2027. Gobao s převodovkou CVT jsme jezdili a podle nás je to směr, který dává smysl. Řetěz, kazeta a převodník na elektrokole odcházejí výrazně rychleji než na běžném kole. Převodovka s řemenem nebo řetězem vydrží déle a potřebuje méně údržby.

Řazení napájené z hlavní baterie. Elektronické řazení se čím dál častěji napájí přímo z baterie elektrokola, takže odpadá nabíjení baterie přehazovačky. Pro kola se systémem Bosch Smart System to umí třeba kabel Sram AXS Extension Cord (Bosch BES3).

Kompaktní motory a nižší těžiště. SRAM vyvíjí vlastní kompaktní motor. Pokud se potvrdí jeho malé rozměry, ušetřené místo dovolí posunout baterii níž, kolo bude mít nižší těžiště a lepší jízdní vlastnosti. Jak trh zamíchá, budeme sledovat.

Kdo skončil. Kromě Fazuy odešlo i ZF. Jeho motor CentriX jsme zkoušeli: byl kompaktní a na svou dobu silný (90 Nm a po aktualizaci 105 Nm, když běžná konkurence měla 85 Nm), ale hlučný a nespolehlivý. Trh ho nepřijal a ZF ve vývoji nepokračuje.

Který motor pro koho

  • Město a výlety po cestách: stačí 50 až 75 Nm, například Bosch Active Line Plus a Performance Line, Giant SyncDrive Core a Sport 2, Shimano EP600 nebo OLI Pico. Víc než síla rozhoduje dojezd, tichý chod a výbava jako blatníky, světla a nosič. Vybírejte mezi městskými a trekovými elektrokoly.
  • Delší túry, cestování a jízda s nákladem: Bosch Performance Line PX nebo CX, Yamaha PW-S3, Giant SyncDrive Sport 3 a Gobao P120 s baterií 600 až 800 Wh.
  • Trail: 85 až 100 Nm, tedy Bosch Performance Line CX, Shimano EP801, Giant SyncDrive Pro 3X, Panasonic GXM nebo Yamaha PW-X4. Podívejte se na celoodpružená a horská elektrokola s předním odpružením.
  • Enduro a velmi prudké výjezdy: Bosch Performance Line CX se 120 Nm, Avinox M2 a M2S nebo Giant SyncDrive Pro 4, s baterií aspoň 700 Wh.
  • Lehká elektrokola: Bosch Performance Line SX, Mahle X30 nebo Giant SyncDrive Move Plus. Kolo je lehčí a jezdí přirozeněji, za cenu menší pomoci v prudkých kopcích a kratšího dojezdu.
  • Děti a junioři: menší a lehčí kola se slabším motorem a menší baterií najdete mezi dětskými elektrokoly.

Motor je jen část výběru. Jak vybrat typ kola a dojezd, popisujeme v článku Jak vybrat elektrokolo, správnou velikost rámu v článku Jak vybrat správnou velikost kola.

Elektrokola s jednotlivými motory

Whyte Kado S 800, celoodpružené elektrokolo s motorem Bosch Performance Line CX

Whyte Kado S 800

  • Motor Bosch Performance Line CX
  • Baterie 800 Wh, vyjímatelná
  • Celoodpružené horské elektrokolo
  • Vidlice RockShox Psylo Gold
Zobrazit
Raymon Tavano Pro, trekové elektrokolo s motorem Bosch Performance Line PX

Raymon Tavano Pro

  • Motor Bosch Performance Line PX, 90 Nm
  • Baterie 800 Wh, vyjímatelná
  • Trekové elektrokolo s odpruženým zadním kolem
  • Elektronické řazení Shimano Deore Di2
Zobrazit
Raymon Airok Comp, lehké celoodpružené elektrokolo s motorem Bosch Performance Line SX

Raymon Airok Comp

  • Motor Bosch Performance Line SX, 60 Nm
  • Baterie CompactTube 400 Wh, integrovaná
  • Lehké celoodpružené elektrokolo
  • Vidlice RockShox Psylo Silver RC, 150 mm
Zobrazit
Raymon Tarok Comp, celoodpružené elektrokolo s motorem Avinox M2

Raymon Tarok Comp

  • Motor Avinox M2, v režimu Boost 125 Nm
  • Baterie 700 Wh, pevně zabudovaná
  • Zadní zdvih 150 mm, kola 29" a 27.5"
  • Karbonový přední trojúhelník rámu
Zobrazit
Kellys Tygon RS10 P, horské elektrokolo s motorem Panasonic GXM

Kellys Tygon RS10 P

  • Motor Panasonic GXM, 100 Nm, po aktualizaci 110 Nm
  • Baterie K2 AMXXPRO 725 Wh, vyjímatelná
  • Horské elektrokolo s předním odpružením, 29"
  • Vidlice SR Suntour XCM32 Air, 120 mm
Zobrazit
Kellys Theos F60 SH, celoodpružené elektrokolo s motorem Shimano EP801

Kellys Theos F60 SH

  • Motor Shimano EP801, 85 Nm
  • Baterie Re-Charge K1 820 Wh, vyjímatelná
  • Zdvih 150 mm vpředu a 140 mm vzadu
  • Vidlice RockShox Domain R
Zobrazit
Liv Embolden E+ 1, dámské celoodpružené elektrokolo s motorem Giant SyncDrive Pro 3X

Liv Embolden E+ 1

  • Motor Giant SyncDrive Pro 3X, 100 Nm
  • Baterie EnergyPak 800 Wh, vyjímatelná
  • Dámské celoodpružené trailové elektrokolo
Zobrazit
Raymon Ravor Comp, celoodpružené elektrokolo s motorem Yamaha PW-X4

Raymon Ravor Comp

  • Motor Yamaha PW-X4, 100 Nm
  • Baterie 840 Wh, vyjímatelná a uzamykatelná
  • Celoodpružené horské elektrokolo
Zobrazit
Kellys e-Soot 70, gravelové elektrokolo s nábojovým motorem Mahle X30

Kellys e-Soot 70

  • Motor Mahle X30 v zadním náboji, 45 Nm
  • Baterie Mahle iX2 236 Wh, integrovaná
  • Gravelové elektrokolo, Shimano GRX 1 × 11
  • Karbonová vidlice
Zobrazit

Servis motoru a baterie

Elektrokolo potřebuje pravidelný servis stejně jako běžné kolo. V našem cykloservisu ho zkontrolujeme, provedeme diagnostiku pohonu a baterie a podle potřeby aktualizujeme software. Termín si můžete objednat online. Jak se o motor a baterii starat mezi prohlídkami, popisujeme v článku Jak se starat o elektrokolo. Nabíječky a další doplňky najdete v příslušenství k elektrokolům, díly v náhradních dílech pro elektrokola.

Často kladené otázky (FAQ)

Který motor elektrokola je nejlepší?
Jeden nejlepší motor pro všechny neexistuje. Na trail a enduro se hodí silné motory jako Bosch Performance Line CX, Shimano EP801, Giant SyncDrive Pro 3X, Yamaha PW-X4 nebo Avinox M2. Do města a na výlety stačí střídmější a tišší motory s 50 až 75 Nm. Vybírejte podle toho, kde budete jezdit, a hlídejte i kapacitu baterie, aplikaci a dostupnost servisu.

Kolik Nm potřebuji?
Do města a na výlety po cestách 50 až 75 Nm, na delší túry s převýšením nebo s nákladem 75 až 90 Nm, na trail 85 až 100 Nm a na enduro a velmi prudké výjezdy 100 Nm a víc. Těžší jezdec ocení víc síly. Uvedená hodnota je maximum, které motor dá jen v nejsilnějším režimu.

Bosch, nebo Shimano?
Oba jsou rozšířené a mají aplikaci pro nastavení i aktualizace. Bosch má širší řadu motorů od lehkého SX po CX, který po aktualizaci dá až 120 Nm. Shimano EP801 a EP600 mají 85 Nm a tři režimy, které si v aplikaci E-TUBE Project doladíte. Rozhodněte podle konkrétního kola, baterie a toho, jak vám motor sedne při jízdě.

Dá se motor elektrokola aktualizovat nebo vyměnit?
Aktualizovat ano. Bosch, Shimano, Giant, Panasonic i Avinox vydávají aktualizace přes aplikaci a některé mění i výkon: Bosch Performance Line CX po aktualizaci dá až 120 Nm, Panasonic GXM 110 Nm a GXM AMXXPRO 120 Nm. Vyměnit motor za motor jiné značky obvykle nejde, protože rám, baterie a elektronika jsou navržené pro jeden systém. Při závadě se motor opravuje nebo mění za stejný typ, to zařídí servis.

Je lepší středový, nebo nábojový motor?
Do kopců a do terénu středový, protože využívá převody a hmotnost má uprostřed kola. Nábojový motor v zadním kole je lehký a hodí se na silnici, gravel a do města, kde nepotřebujete velkou sílu v prudkých stoupáních.

Můžu dát do kola baterii od jiného výrobce?
Ne. Motor, baterie a displej tvoří uzavřený systém jednoho výrobce a ani u stejné značky nemusí být baterie zaměnitelné. Bosch například uvádí, že baterie PowerTube 600 a 800 nejdou kombinovat s bateriemi PowerTube 500, 625 a 750. Jestli je baterie vyjímatelná, závisí na rámu kola.

Co když výrobce motoru skončí?
Rozhoduje, kdo převezme servis a náhradní díly. U motorů Fazua, jejichž výrobu Porsche ukončilo, převzala záruční servis, díly a aplikaci firma CTDI. Elektrokola s motorem Fazua koupená u nás dál servisujeme v záruce i po ní, kola koupená jinde po předchozí domluvě.

Proč má elektrokolo 250 W, když motor zvládne 750 W?
250 W je jmenovitý trvalý výkon, který povolují pravidla pro elektrokola s podporou do 25 km/h. Maximální výkon 600 až 1 500 W dá motor jen krátce, třeba při rozjezdu do prudkého kopce.

Zobrazit všechna elektrokola

Hodnocení obchodu

Ověřené hodnocení je pouze od zákazníků, kteří v našem obchodě skutečně nakoupili a hodnotí zboží na základě dotazníku spokojenosti, který obdrželi na e-mail zpravidla 10 dní od vytvoření objednávky.
Ověřený zákazník
Solidní cena, vždy při koupi spojený
Mohl by být větší sortiment zboží (chybí DT Swiss náhradní díly, FOX díly vidlic apod..)
Zboží.cz
Jan Heyduk
Vše proběhlo jak mělo.
Nic.
Zboží.cz
Dušan
Všetko prebehlo v úplnom poriadku,takto nejako to má vyzerať. Obchod odporúčam.
Heureka
Ověřený zákazník
Zajímavé ceny, rychlost dodání.
Nic.
Zboží.cz
Petra A.
obchod proběhl na jedničku s hvězdičkou :-) velmi ráda doporučuji
Heureka
Nevhodný dárek můžete vyměnit až do 15. ledna. Stačí to zaškrtnout v košíku.